مهران بیت

EOS بستری برای طراحی نرم افزارهای غیر متمرکز (Deapps)

ارز دیجیتال EOS در اکتبر 2021 دارای ارزش بازار بیش از 4 میلیارد دلار است که 1 میلیون عدد …

زهرا موسی
شبکه انتقال ارز دیجیتال
۱۲ آبان , ۱۴۰۰
940 بازدید

EOS چیست و چه کاربردی دارد؟

ارز دیجیتال EOS در اکتبر 2021 دارای ارزش بازار بیش از 4 میلیارد دلار است که 1 میلیون عدد ازین رمزارز تا کنون به بازار عرضه شده است. این پلتفرم توسط شرکت Blok.one طراحی و توسعه داده شد که که دو عضو این شرکت به نام دنیل لامیرر و برندان بلومر از اجرا کنندگان اصلی پلتفرم EOS بودند. بلومر یک کارآفرین است که اولین سرمایه گذاری های او فروش دارایی های مجازی برای بازی های ویدیویی بود. او در ادامه به تأسیس Okay.com، یک آژانس املاک و مستغلات دیجیتالی در هنگ کنگ اقدا کرد. برای معاملات از دیجیتال EOS به سایت مهران بیت کنید

EOS.io پلتفرمی برای راه اندازی اپ های غیر متمرکز است که بسیار پیشرفته تر از سیسم عامل هایی نظیر اندروید یا IOS می باشد. EOS ارز دیجیتالی است که پایه پرداخت ها و تراکنش های مالی در این پلتفرم است. این پلتفرم بر اساس فناوری نوین بلاکچین می تواند تغییری شگرف در دنیای اپلیکیشن ها ایجاد کند

بلاکچین چیست؟

الگوریتم بلاکچین یک سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می شود. با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده ها امکان هک، حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا از بین می رود. واژه بلاک چین ترکیب دو کلمه ی بلوک و زنجیره است، به عبارت دیگر این فناوری در حقیقت زنجیره ای از بلوک هاست. در هر بلاک هر اطلاعاتی می تواند ثبت شود، از جرم و جنایت یک فرد تا جزئیات تراکنش های یک شبکه پولی مانند بیت کوین.

رسالت اصلی فناوری بلاکچین تمرکز زدایی (Decentralization) است که از ویژگی بارز آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تمرکز زدایی و یا همتا به همتا(P2P)

در یک شبکه همتا به همتا دو یا چند کامپیوتر یا شخص با بکدیگر در ارتباط هستند بدون اینکه شخص سومی به عنوان واسطه قرار بگیرد

رمزگذاری شده و ایمن

بلاکچین برای حفظ امنیت مجازی از دو کلید برای سیستم تاید اعتبار استفاده می کند. این سیستم تایید اعتبار باعث می شود امنیت کامل در بلاک چین ایجاد شود. به عبارت دیگر سیستم رمزنگاری در بلاکچین ار تابعی به نام (هش) استفاده می کند.

به بیان ساده تابع هش تابعی است که در ازائ ورود هر نوع کلمه یا عبارتی، مقدار ثابتی از اعداد را به عنوان خروجی اراعه می دهد.  تابع هشی که بیتکوین را رمزنگاری می کند یک تابع ریاضی به نام SHA256 می باشد. تابع هش تابعی یک طرفه است که پس از رمزنگاری امکان بازگشت و یا رمز گشایی آن وجود ندارد. آنچه که امنیت بلاکچین را شگف آور می کند این است که اطلاعات هر بلوک دقیقا رمز بلوک قبلی است و برای هک کردن شبکه بلاک چین باید حداقل به 51% بلوک ها دسترسی پیدا کرد که تا حد زیادی غیر ممکن است.

EOS چیست و چه کاربردی دارد؟

شفافیت با حفظ حریم خصوصی

تراکنش ها توسط یک آدرس عمومی که بلاک چین به فرد می دهد ثبت می شود و به دیگران نشان داده می شود. بنابر این در حالی که هویت واقعی فرد محفوظ مانده تمام معاملات انجام شده او با آدرس عمومی در معرض همگان قرار می گیرد. این آدرس عمومی همان آدرس والت یا کیف پول دیجیتالی است که در جا به جایی ارزهای دیجیتال استفاده می شود.

تغییر ناپذیری

تغییر ناپذیری در بلاک چین به این معناست که اگر چیزی وارد شبکه بلاکچین شود دیگر قابل دستکاری نخواهد بود.

موارد استفاده از سیستم بلاکچین تنها مختص رمزنگاری ارزهای دیجیتال نیست و این سیستم می تواند تغییرات شگرفی در ابعاد دیگری از زندگی بشر ایجاد کند مانند:

  • خدمات مالی
  • حق کپی رایت
  • اینترنت اشیاء (IOT)
  • انتخابات الکترونیک
  • زنجیره تامین و حمل و نقل
  • و سایر موارد.

عوامل موثر بر قیمت EOS

عرضه و تقاضای بازار یکی از مهمترین المان های تاثیر گذار بر قیمت EOS است که اندازه گیری آن منوط به داده های درون شبکه مانند Inflow و Outflow  می باشد. به بیان ساده تر ورود و خروج EOS به صرافی ها میزان عرضه و تقاضای این رمزارز در نظر گرفته می شود. ورود EOS به صرافی ها نشانه ی عرضه و خروج EOS از صرافی ها نشان دهنده ی تقاضای این ارزدیجیتال خواهد بود..

رقابت رقابت بین eos و دیگر رمزارزها در مورد عملکرد سیستم می تواند موجب تغییراتی در قیمت رمزارز باشد.

هزینه تولید به عنوان یک عامل اثر گذار بر قیمت EOS شناخته می شود. برای مثال اگر هزینه مصرف انرژی در کشوری بالا باشد ممکن است ماینرها از نظر صرفه اقتصادی قابل قبول نباشند و در نهایت صاحبان آنها تصمیم به جمع آوری و یا خاموش کردن ماینر ها داشته باشند. در این صورت تعداد ماینرها کمتر شده و در ادامه امنیت شبکه هم کاهش پیدا می کند. به عبارت دیگر زمانی که تعداد ماینر ها کم شود احتمال حمله 51% بیشتر می شود لذا موجب کاهش قیمت بیت کوین می شود.

صرافی های که EOS در آنها معامله می شود هم تاثیر خود را بر قیمت این رمزارز می گذارند. لیست شدن یک رمزارز و یا Delist شدن آن موجب تغییر قیمت می شود.

مقررات حاکم بر فروش EOS که توسط دولت ها تعیین میشود قیمت EOS را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر کشوری خرید و فروش EOS و یا ماین کردن EOS را ممنوع اعلام کند خبر بدی برای این رمزارز و حتی کل بازار ارزهای دیجیتال می باشد. همچنین حاکمیت داخلی EOS نیز بر قیمت اثر گذار است. منظور از حاکمیت داخلی افرادی هستند که یک رمزارز را به وجود آورده اند و اختلاف این افراد با هم می تواند قیمت را تغییر دهد.

Yield Farming یا کشت سود چیست؟

بستری که در حوزه ی Defi به منظور استیک کردن یا همان قفل کردن سرمایه و دریافت رمزارز بیشتر ایجاد شده است به اصطلاح Yield Farming یا همان کشت سرمایه نامیده می شود. به عبارت دیگر یکی از خدمات ارائه شده در حوزه ی Defi ایجاد امکان قفل کردن رمزارزهایی است که بر اساس  POS  رمزنگاری شده اند که به بیان ساده تر نیازی به دستگاه های Mining برای استخراج ندارند.

اصطلاح کشت سرمایه به همین دلیل برای این حوزه به کار گرفته می شود که اشاره به برداشت رمزارز بیشتر در یک دوره زمانی مشخص پس از قفل کردن سرمایه بر بستر Yield Farming می باشد. کشت سرمایه بخشی نوپا در اکوسیستم DeFi می باشد که در مدت نسباتا کوتاهی موجب افزایش ارزش حوزه ی DeFi از 500 میلیون دلار به 10 میلیارد دلار شد.

پروتکل های موجود در حوزه کشت سرمایه از انواع مختلفی تشکیل شده است که به قفل کنندگان سرمایه پیشنهادات متنوعی برای دریافت کارمزد ارائه می کند. از جمله آنها می توان به دریافت کارمزد تراکنش ها، دریافت سود ثابت، دریافت توکن های دولتی و… اشاره کرد. اوایل شروع کار حوزه ی کشت سرمایه اکثر قفل کنندگان سرمایه بیشتر استیبل کوین های شناخته شده ای مانند USDT،  DAI و یا USDC را در این حوزه قفل می کردند که امروزه سیستم بلاکچین اتریوم،DEX و حتی برخی از استیبل کوین های دولتی از جمله امکاناتی است که به این حوزه اضافه شده است.

ساز و کاری که EOS برای استخراج ازان استفاده می کند سیستم اثبات سهام  (POS) یا همان Proof of Stake می باشد که با قفل کردن سرمایه در این سیستم EOS به عنوان کارمزد در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد.

منبع: coinmarketcap

کپی لینک
نظرت رو اینجا برامون کامنت بزار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تحلیل آنچین یا تکنیکال؟ شاید هم هر سه تا!

اگر دستی بر آتش ترید و معامله ی دارایی های کریپتویی دارید حتما می دانید که چقدر این بازار …

تفاوت های تحلیل تکنیکال وبنیادی

اگر دنبال کننده بازار های سرمایه باشید حتما تا به حال اسم تحلیل تکنیکال وفاندامنتال به زبانتان خورده …

سفارش oco در صرافی ها به چه معناست؟

یکی از روش‌های کاربردی در ترید رمزارزها، به خصوص برای زمان‌هایی که قصد دارید سفارشی را به صورت شرطی …

بانک کام دایرکت (Comdirect) آلمان ارائه دهنده ETP های رمزنگاری شده به مشتریان

بانک آلمانی Comdirect با حدود سه میلیون مشتری، در حال حاضر 11 محصول مبادله شده با ارزهای رمزنگاری شده …

چرا بانک‌های وال استریت به رمزنگاری علاقه‌مند هستند؟

یافته‌های اخیر نشان می‌دهد که  بانک‌های وال استریت پیشتاز مسابقه علاقه‌مندی به عرصه …

۹ اندیکاتور پرکاربرد در تحلیل تکنیکال

با استفاده از چند اندیکاتور از یک دسته در حقیقت ما اطلاعات یکسانی را که در یک حوزه جای …