مهران بیت
بتا فایننس ارز بتا فایننس

قیمت ارز بتا فایننس (BETA)

نرخ تومانی خرید
2,433
نرخ تومانی فروش
2,419
تومان
-6.39%
$
0.04028
بتا فایننس بتا فایننس
BETA
وب سایت:
Website
توییتر:
Twitter
تلگرام:
Telegram
وایت پیپر:
Whitepaper
دیسکورد:
Discord
محاسبه قیمت
خرید فروش
BETA > بتا فایننس
بتا فایننس میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

بتا فایننس چیست؟

ارز بتا فایننس (Beta Finance) با نماد اختصاری BETA، یک بازار پول بدون مجوز در اتریوم می باشد که برای وام دادن، استقراض و کوتاه کردن دارایی های کریپتو به کار می رود. ارز دیجیتال بتا فایننس به کاربران خود این اجازه را می دهد که دسترسی کامل به یک بازار پول مقیاس پذیر و قابل دسترس داشته باشند.

در این بازار توکن ها می توانند به صورت خودکار و بدون مجوز، فهرست شوند و کاربران می توانند این توکن ها را کوتاه کنند. Beta Finance همچنین قصد دارد پس از راه اندازی Ethereum Mainnet، راه حل های لایه یک و دو اضافی را راه اندازی کند.

ارز دیجیتال بتا فایننس (BETA) Beta Finance چیست؟

رمز ارز بتا به عنوان توکن پروتکل Beta Finance، در دو شبکه اتریوم و بایننس اسمارت چین قرار دارد. بتا در شبکه اتریوم به صورت توکن ERC-20 و در شبکه بایننس چین به صورت BEP20 وجود دارد. این رمز ارز کاربرهای متعددی دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

کاربردهای توکن بتا

دارندگان توکن بتا که اقدام به سرمایه گذاری این توکن می کنند، توکن بتا را به عنوان پاداش دریافت می کنند.

به تامین کنندگان نقدینگی که اقدام به سپرده گذاری دارایی های خود در استخرهای وام دهی برای ارائه وام به وام گیرندگان می کنند، پاداش هایی ارائه می دهند.

دارندگان توکن بتا می توانند در فرآیندهای حاکمیتی مشارکت می کنند و رای دهند. دارندگان توکن بتا همچنین می توانند علاوه بر تاثیر گذاشتن بر ویژگی ها و پارامترهای Beta Finance، آنها را تغییر دهند و به کمک کردن در بهبود مسیر توسعه پروتکل بپردازند.

پروتکل Beta Finance چگونه کار می کند؟

کاربران 3 گزینه دارند: وام دادن، قرض گرفتن و کوتاه کردن.

وام دهندگان می توانند دارایی های رمزنگاری خود را برای هر بازاری که در Beta Finance وجود دارد، به صورت وام در اختیار دیگران قرار دهند و از طریق آن سود کسب نمایند. وام گیرندگان نیز می توانند موقعیت مخالف را اخذ کنند، در حالی که فروشندگان کوتاه مدت می توانند برای شروع موقعیت های فروش، از وثیقه استفاده کنند.

برخلاف صرافی های متمرکز، بتا فایننس از دفترچه سفارش برای اجرای شورت ها استفاده نمی کند، بلکه از طریق صرافی های غیرمتمرکز که از بازارساز خودکار استفاده می کنند، تجارت را هدایت می کند. این پلتفرم قصد دارد ایجاد بازار پول بدون مجوز را به عنوان بخشی از راه اندازی فاز 2 منتشر کند.

بنیانگذاران ارز دیجیتال BETA

درباره ارز BETA - Beta Finance (بتا فایننس)

آلن لی (Allen Lee) فارغ التحصیل MIT، بتا فایننس را راه اندازی کرده است. بتا فایننس همچنین توسط گروهی از سرمایه گذاران از جمله Spartan Group ParaFi Capital، Multicoin Capital، DeFiance Capital و Delphi Digital پشتیبانی می شود. Anjan Vinod از ParaFi Capital تحت تاثیر تمرکز بتا فایننس بر دارایی های جدید، مدل وثیقه ایزوله آن و پشتیبانی زنجیره ای متقابل برنامه ریزی شده قرار گرفت. گابریل تان از گروه اسپارتان نیز به همان اندازه صعودی بود و بتا فایننس را یک بازار پولی رو به رشد بدون مجوز معرفی کرد و اعلام کرد که موقعیت خوبی برای رونق در این فضا وجود دارد.

مایکل شومیخین (Michael Shumikhin) نیز به عنوان مدیر استراتژی پروتکل بتا فایننس، در این پروژه حضور دارد.

ملوین ماکرانا (Melvin Macaranas) و یوتاخان باینگان (Yuttakhan Baingen) در پروژه بتا فایننس به عنوان مهندس نرم افزار مشغول به کار هستند.

چه چیزی ارز بتا فایننس را منحصر به فرد می کند؟

بتا فایننس مشخصه نوسان قابل توجه کریپتو را به عنوان یک امر مضر برای پذیرش دیفای توسط افراد و موسسات معرفی کرده است. این شرکت کوتاه فروشی (short-selling) را به عنوان یک ابزار مالی حیاتی معرفی کرده است که در اکوسیستم دیفای وجود ندارد و البته می تواند ثبات و کارایی بازار را تسهیل کند. کاربران می توانند با ابزار “1-Click Short” این کار را به راحتی انجام دهند. برای این کار یک کلیک ساده برای انتخاب DEX برای مبادله و شرط بندی وثیقه تازه مبادله شده در موقعیت کوتاه کافی می باشد.

بتا فایننس برای حمایت از دارایی های بی ثبات، از یک مدل وثیقه ایزوله پیروی می کند. به این معنی که یک موقعیت وثیقه شده در معرض خطر انحلال، موقعیت دیگری را به خطر نمی اندازد. بتا فایننس در ابتدا از ETH، USDC، USDT، DAI به عنوان وثیقه پشتیبانی می کند و جامعه می تواند حمایت وثیقه اضافی را در فاز 2 پیشنهاد دهد و سپس به آن رای دهد.

ضریب وثیقه ETH هشتاد درصد می باشد. دارایی ها در بتا فایننس در ردیف های مختلف دارایی قرار دارند. دارایی های بی ثبات مانند میم کوین ها فقط 20% LTV دارند. مدل وثیقه ایزوله، امنیت بیشتری را برای دارایی های کاربران به دنبال دارد. به این معنی که دارایی ها ایمن هستند، حتی اگر بتا بازاری با دارایی در معرض خطر داشته باشد.

مزایای ارز دیجیتال بتا فایننس

1- ارز بتا فایننس برای اجرای فروش کوتاه از Order book استفاده نمی کند، بلکه تجارت، از طریق مبادلات غیرمتمرکز که از فناوری بازارساز خودکار استفاده می کنند، هدایت می پذیرد.

2- بتا نرخ های تامین مالی را مورد استفاده قرار نمی دهد، بلکه بازپرداخت وام ها و موقعیت های کوتاه مدت سود تعهدی را با روشی مانند بازارهای پولی مثل Compound و Aave انجام می دهد.

تعداد سکه ارز بتا فاینانس

تعداد سکه ارز Beta Finance

مجموع عرضه بتا 1 میلیارد توکن می باشد و توکن بتا به این صورت تخصیص یافته است:

فروش بایننس لانچ پد: پنج درصد

فروش Seed: ده درصد 

فروش استراتژیک: پنج درصد

Alpha Finance Launchpad: پنج درصد

تیم: بیست درصد

اکوسیستم: سی و پنج درصد

استخراج نقدینگی: بیست درصد

از 29 سپتامبر بتا فایننس از منابع مالی جمع اوری شده بر اساس تخصیص های زیر استفاده کرده است: 

بازاریابی: 6.76%

تیم: 10.13%

توسعه: 63.53%

عملیات: 19.57%

امنیت شبکه مالی ارز Beta Finance

بتا یک توکن ERC-20 مبتنی بر شبکه اتریوم و BSC می باشد که چهارچوب امنیتی آن از 4 رکن اصلی تشکیل شده است:

1- بتا فایننس به صورت مدوام به بررسی کدهای داخلی می پردازد.

2- این پلتفرم از محققان برجسته امنیتی، درخواست بررسی خارجی خواهد کرد.

3- این خدمت نظارت بر زمان واقعی را شامل می شود.

4- بتا فایننس یک کمپین جایزه را راه اندازی کرده است.

همچنین دارایی ها با کیف پول های چند امضایی و حساب های بانکی USD ذخیره می شوند. البته جابه جایی دارایی ها نیازمند تایید 3 نفر از 5 مدیر اجرایی و مشاور بتا فایننس می باشد. بتا فایننس توسط OpenZeppelin و PeckShield حسابرسی شده است. 

فروش استقراضی دارایی (Shorting)

فروش استقراضی دارایی (Shorting)

قابلیت Shorting در بتا فایننس باعث می شود که کاربرانی که رمز ارزی را وام گرفته اند، در همین پروتکل بدون این که نیازی به انتقال آن به صرافی های غیرمتمرکز و متمرکز داشته باشند، اقدام به فروش آن رمز ارز کنند. این بخش به کاربران، کوین یا توکنی که می خواهند قرض بگیرند را ارائه می دهد. سپس پروتکل بتا فایننس، مبلغ وام را به دکس UniSwap (ورژن ۲ و۳) یا سوشی‌سواپ (SushiSwap) به صورت خودکار انتقال می دهد و اقدام به فروش دارایی کاربرانی می کند که وام گرفته اند. بتا فایننس این قابلیت را با هدف جلوگیری از ضررهای وارد شده به کاربران از طریق نوسانات رمز ارزها در فاصله خارج کردن از پلتفرم به صرافی ایجاد کرده است. همچنین فرآیند فروش دارایی های استقراضی کاربران را تسهیل می کند. هدف دیگر کسب سود از طریق آربیتراژ بین صرافی های غیرمتمرکز و متمرکز می باشد. میزان اسلیپیج در حدود 0.5 می باشد و پاداش هایی در قالب توکن بتا به کاربرانی که از این قابلیت استفاده می کنند، داده می شود که میزان این پاداش بیشتر از میزان پرداختی آنها برای بهره وام می باشد.

آیا ارز دیجیتال بتا فایننس می تواند به 1 دلار برسد؟

بتا فایننس با قیمت اولیه لانچپد 0.06 دلار راه اندازی شده است. ممکن است بتا فایننس به 1 دلار نیز برسد به شرطی که وضعیت کلی بازار، پذیرش پروژه جدید توسط بازار و توانایی های تیم برای اجرایی کردن اهداف بلند پروازانه در وضعیت مناسبی قرار گرفته باشد.

کیف پول ارز BETA

کیف پول هایی که به شبکه اتریوم متصل می شوند مانند متامسک، کیف پول کوین بیس و ولت کانکت برای تعامل با پروتکل بتا فایننس مناسب می باشند. کیف پول های سخت افزاری مانند ترزور و همچنین لجر نیز برای نگهداری توکن بتا مناسب هستند. بتا فایننس همچنین از ETH، USDC، USDT، DAI به عنوان شبکه های معتبر پشتیبانی می کند. بتا فایننس پس از راه اندازی فاز 2 می تواند شبکه های پشتیبانی را افزایش دهد. 

صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال Beta Finance

توکن بتا علاوه بر صرافی های متمرکز مانند بایننس، TokoCrypto و MEXC، در صرافی های غیرمتمرکز مانند پنکیک سواپ و صرافی یونی سواپ نیز قابل خرید و فروش می باشد.